پردازنده های نسل 15 تا 17 اینتل

bunnyMag 1400/05/14
پردازنده های نسل 15 تا 17 اپل

اینتل بلاخره از نقشه راه شرکت برای ساخت پردازنده های خود یعنی پردازنده های نسل 15 تا 17 اینتل تا سال ۲۰۲۵ پرده برداشت. البته نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که تا پیش از این در اطلاعاتی که از این نقشه راه منتشر می شد بیشتر روی نام فناوری ساخت پردازنده‌های این کمپانی تمرکز شده بود. اما حالا اطلاعات جدیدی منتشر شده که نه تنها نام پردازنده‌های اینتل را تا سال ۲۰۲۵ مشخص می‌کند، بلکه جزئیاتی از آن‌ها هم در اختیار طرفداران و رسانه ها قرار داده است.

طبق این اطلاعات قبلی و خبرهای جدیدی که منتشر شده اینتل در سه ماه پایانی سال 2020 و سه ماه اول 2021 پردازنده‌های نسل دوازدهم آلدر لیک را روانه بازار می‌کند که با توجه به مشخصات و اطلاعاتی که از آن منتشر شده به نظر می‌رسد عملکردی ضعیف‌تر از رقبای خود دارد.

پردازنده‌های اینتل آلدر لیک
پردازنده های نسل 15 تا 17 اینتل

در ادامه مواردی که گفته شده و اطلاعات مربوط به پردازنده ها در اواخر سال 2021 با پردازنده‌ رپتور لیک روبه‌رو می‌شویم که ظاهرا تا ۱۰ درصد عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی‌اش دارد. این پردازنده‌ها با پیکربندی ۸ و ۱۶ هسته‌ای از طراحی، تولید و عرضه خواهند شد و دوباره اینتل را به دور رقابت برمی‌گردانند. البته باید به این نکته توجه داشت که دو شرکت AMD و اپل هم در این مدت بیکار نخواهند بود.

پردازنده‌های Meteor Lake

دو سال بعد از عرضه پردازنده های رپتور لیک در سال 2023 شاهد عرضه پردازنده‌های Meteor Lake خواهیم بود که احتمالا اولین چیپلت‌های واقعی اینتل این پردازنده ها خواهند بود. این تراشه‌ها را اینتل و TSMC می‌سازند و ابعاد نود آن‌ها کاهش می‌یابد. با این حال طبق اعلام خبرهای منتشر شده از افرادی که بیشتر در جریان هستند تا آن زمان، شرکت AMD با معماری +Zen 4 یا Zen 5 از اینتل پیشی خواهد گرفت.

 پردازنده های نسل 15 تا 17 اینتل

پردازنده‌های نسل پانزدهم اینتل در ادامه این نقشه راه ظاهرا با نام Arrow Lake از راه می‌رسند. بله این اولین بار است که با چنین نامی روبه‌رو می‌شویم. به نظر می‌رسد پردازنده های Arrow Lake در پیکربندی با حداکثر ۴۰ هسته (۸ هسته بزرگ + ۳۲ هسته کوچک) وارد بازار رقابلت با دیگر پردازنده ها خواهند شد. منبع این اطلاعات مدعی شده که عملکرد این پردازنده‌ها مشابه محصولات AMD خواهد بود، اما اپل در بخش بهره‌وری باز هم برنده است. شرکتی که با تولید پردازنده M1 و به کار گیری آن در محصولاتی همچون آیفون 12 و مک بوک ایر2020 و مک بوک پرو 2020 قدرت خود در طراحی پردازنده ها را به رخ کشید. پردازنده Arrow Lake اینتل احتمالا اواخر ۲۰۲۳ از راه می‌رسند.

نسل بعدی که اواخر سال ۲۰۲۴ از راه می‌رسد، Lunar Lake نام دارد و ظاهرا با لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC به تولید می‌رسد. انتظار می‌رود این نسل به گونه‌ای طراحی شود که هم از نظر عملکرد و هم مصرف انرژی، هم‌رده پردازنده‌های AMD و اپل باشد یا اینکه آن‌ها را شکست دهد.

 پردازنده های نسل 15 تا 17 اینتل

نسل هفدهم پردازنده های اینتل

در پایان با پردازنده‌های نسل هفدهم اینتل با نام Nova Lake آشنا خواهیم شد. محصولات خارق العاده ای که در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ از راه می‌رسند. ظاهرا این نسل بزرگترین تغییر معماری را از زمان معرفی معماری Core در سال ۲۰۰۶ در میان محصولات برند اینتل تجربه خواهد کرد.

به نظر می‌رسد این معماری از پایه مشابه رایزن AMD ساخته می‌شود و نسبت به نسل قبلی‌اش یعنی Lunar Lake تا ۵۰ درصد عملکرد بالاتری دارد.

با اینکه این اطلاعات درمورد پردازنده های نسل 15 تا 17 اینتل هنوز توسط اینتل تایید یا تکذیب نشده است،می‌تواند یک دید از پردازنده‌های آینده این شرکت به ما بدهد.

به نظر شما تا سال 2025 کدام یک از این قول های فناوری تولید کننده پردازنده بازار را در اختیار خواهد گرفت؟ فکر می کنید که تا پنج سال دیگر نیز رقابت تنگاتنگ میان این دو وجود خواهد داشت؟

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.